Zsírban sült tészták

 

 

 

 

Szalagos fánk


Hozzávalók:
300 ml tej, 30 g élesztő, 1 ek. porcukor, 50 g vaj,
2 tojássárgája, 50 ml rum, só, 500 g liszt, olaj a sütéshez.

Elkészítés:
Az élesztőt megfuttatjuk, majd a langyos átszitált liszttel és a többi anyaggal jól összedolgozzuk. Másfélszeresére kelesztjük. Ha megkelt, lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk. Kiszaggatjuk, és langyos helyen letakarva még 30 percig kelesztjük. A deszkán egy mélyedést nyomunk a fánk közepébe, az olajba a fánk felső része kerüljön. Bő, forró olajban kezdjük sütni, és letakarjuk. Megfordítás után nem kell már letakarni. Sütőrácsra szedjük, lecsepegtetjük az olajat, majd tálra rakjuk, és megszórjuk porcukorral. Házi gyümölcslekvárral tálaljuk.


Forgácsfánk


Hozzávalók 4 személyre:

20 dkg liszt, 4 dkg vaj, 2 dkg porcukor, 1 dl tejföl, 3 tojás sárgája, csipet só, 1/2 dl rum, nyújtáshoz liszt, sütéshez olaj

tálaláshoz 20 dkg sárgabaracklekvár és vaníliás porcukor



Elkészítés: A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, a többi hozzávalóval és a rum egy részével rugalmas tésztává gyúrjuk. Hűvös helyen, letakarva pihentetjük. A pihentetett tésztát belisztezett deszkán kb. 2 mm vastagra nyújtjuk, hosszúkás, téglalap alakú csíkokat vágunk belőle, majd mindegyiknek bevágjuk a közepét, és a rövidebb oldalt a résen átbújtatva masnivá alakítjuk. Bőséges, forró olajban aranysárgára sütjük. Sok-sok vaníliás porcukorral meghintjük, és rumos baracklekvárt kínálunk mellé.

Alma bundában


5 dl langyos tejbe 1 ek cukrot teszünk, és 2 dkg élesztőt morzsolunk. Adunk hozzá egy tojást, kevés sót és annyi lisztet, hogy jó sűrű palacsintatészta legyen. Kétszeresére kelesztjük. A meghámozott almák magházát eltávolítjuk, és karikákra vágjuk. Az almaszeleteket a tésztába mártjuk, forró zsírban vagy olajban mindkét oldalát megsütjük, és fahéjas cukorral meghintjük. Tartalmas leves után jó ebédétel.

Csehfánk (tarkedli)

Hozzávalók: 30 dkg réteslist, 3 dl tej, 3 dkg cukor, 1 dkg élesztő, 2-3 tojás, csipetnyi só; a sütéshez olaj; a tálaláshoz porcukor és barackíz
Az élesztőt a cukorral ízesített egy deci tejben megkelesztjük, majd a liszttel, a tojások sárgájával, a maradék tejjel és csipetnyi sóval összedolgozzuk. Langyos helyen megkelesztjük, majd óvatosan, nehogy összetörjön, hozzáadjuk a tojások kemény habbá vert fehérjét. A tülörtojássütő mélyedéseiben egy-egy kiskanálnyi olajat forrósítunk, és kis merőkanálnyi tésztával mindegyiket félig megtöltjük. Ha az alsó felük pirosra sült, óvatosan megfordítjuk és a másik felüket is megsütjük. Alaposan lecsepegtetve, porcukorral meghintve, forró barackíz kíséretében tálaljuk.


Túrófánk


Hozzávalók:

70 dkg túró, 3 db tojás, 2 csomag vaníliás cukor, porcukor, 1 citrom, 20 dkg liszt, 30 dkg friss vagy mirelit eper, fél üveg jobb fajta, nem túl édes eperdzsem (Enciék franciát szoktak venni.), mentalevél


Egy nagy keverőtálban villával összetörjük a túrót, hozzáadjuk a 3 egész tojást, a lisztet, a kristálycukrot és a vaníliás cukrot. Egy citrom héját belereszelünk a tésztába, jól összekeverjük.

Evőkanállal fánkokat szaggatunk a tésztából, amit forró olajban kisütünk. A friss epret és az eperlekvárt jól összekeverjük, a kész túrófánkokat ezzel tálaljuk. Mentalevéllel díszítjük.

Zsírban sült pufók (gyors ebédsütemény)
Elkészítés:
40 deka lisztet összekeverünk 15 deka zsírral, 1 1/2 deci tejfellel, 1 csomag Váncza-sütőporral és kevés sóval. 1 órai pihentetés után félujjnyi vastagra nyújtjuk és csipkés kör alakú vágóval kiszúrjuk. Forró zsírban kisütjük. Sütés után közepükön félig bevágjuk és barackízzel töltjük. Felszolgáláskor 1/2 csomag Váncza-vanilincukorral kevert porcukorral bőven hintjük. Igen kedvelt zsúrsütemény is.

Rózsafánk




Hozzávalók kb. 35 db-hoz:

40 dkg liszt + a nyújtáshoz, 3 tojás, 1 tasak sütőpor, 15 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 1 teáskanál tejföl

A sütéshez: bőven olaj. A tálaláshoz: Porcukor, tetszőleges lekvár



Előkészítés: A lisztet alaposan összegyúrjuk a tojással, a sütőporral, a cukorral, a vaníliás cukorral, egy csipet sóval, a tejföllel.

Elkészítés: A tésztát lisztezett deszkán kb. 1-1,5 mm vékonyra kinyújtjuk, és a körszaggatóval kiszúrjuk. A köröket a szélektől többször sugarasan bevagdossuk, majd 4 darabot egymásra téve a közepét ujjunkkal összenyomjuk. Forró olajban mindkét oldalát pirosra sütjük, 3-5 perc alatt. Szalvétán leitatjuk a felesleges zsiradékot, megszórjuk porcukorral, és lekvárral tálaljuk.


Stefánia fánk




Hozzávalók:

40 dkg liszt, 2 db tojás, 25 dkg margarin, 25 dkg cukor, 25 dkg darált dió

Valamint:olvasztott csokoládé, porcukor



Elkészítés: Minden hozzávalót összekeverünk, összegyúrunk. Dió nagyságú gombócokat formálunk, lisztben megforgatjuk, fánkformába tesszük és kisütjük. Még melegen kiütjük a formából, porcukorban megforgatjuk, a közepébe csokit csöppentünk.

Farsangi fánk II.



Hozzávalók kb. 34 db fánkhoz:

56 dkg liszt, 4 dl tej, 3 dkg élesztő, 5 tojássárgája, 8 dkg vaj, 8 dkg porcukor, csipet só, 3 cl rum, a sütéshez: , olaj, az ízesítéshez: vaníliás cukor, baracklekvár



Elkészítés: Kevés langyos tejjel, cukorral, liszttel és az élesztővel kovászt készítünk. Közben a porcukrot és a tojássárgáját jól kikeverjük, hogy könnyű, habszerű massza legyen. Ha a kovász megkelt, hozzátesszük a langyos liszthez, hozzáadjuk a tojássárgájával kikevert cukrot, kevés rummal ízesítjük, és annyi langyos tejet keverünk hozzá, hogy közepesen sűrű kelt tésztát kapjunk. Fakanállal nagyon jól kidolgozzuk, közben a langyosra felolvasztott vajat részletenként hozzáadjuk, mindaddig, amíg felveszi magába. A tésztát addig dolgozzuk ki, amíg hólyagos lesz és az edény falától elválik. Ügyeljünk arra, hogy se túl kemény, se túl lágy ne legyen. Ezután a tetejét meglisztezzük, és tiszta ruhával letakarva langyos helyen kelesztjük. Ha megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, kissé összedolgozzuk, és kb. ujjnyi vastagra nyújtjuk. A kinyújtott tésztából lisztbe mártott szaggatóval kiszaggatjuk a fánkokat. Liszttel meghintett deszkára téve tiszta ruhával letakarva még egyszer megkelesztjük őket. Ezután minden fánk közepét kissé benyomjuk, hogy középen is jól átsüljön. Egy lábasban bő zsiradékot hevítünk, majd fedő alatt kisütjük a fánkokat. A jól sikerült fánkok oldala szalagos. Vaníliás porcukorral meghintjük, külön baracklekvárt adunk hozzá. Olvasztott tortabevonóval is díszíthetjük

Kávé- és vaníliakrémmel töltött fánk




Hozzávalók kb. 10 darabhoz:

1 dl víz, 1 dl olaj, 1/2 tasak vaníliás cukor, 10 dkg liszt, 3 tojás

A krémhez:

4 tojás (kettéválasztva), 8 dkg liszt, 12 dkg cukor

4,5 dl tej, 2 teáskanál instant kávé, 1 tasak vaníliás cukor

A tálaláshoz:

Porcukor, reszelt csokoládé



Előkészítés: A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A sütőt 220 ?C-fokra (gázsütő 4. fokozat) előmelegítjük.

Elkészítés: A vizet, az olajat, egy csipet sót és a vaníliás cukrot lábasba öntjük, és amikor forrni kezd, beleszórjuk a lisztet. Kis lángon, fakanállal 1 percig kevergetjük. A tűzről levéve kicsit hűlni hagyjuk, majd egyenként belekeverjük, és jól eldolgozzuk a tojásokat. A masszát habzsákba szedjük. A tepsire diónyi nagyságú tésztát nyomunk, abból kiindulva 2-3 cm-es egyenest, majd ismét diónyit nyomunk zsákból (úgy néz ki, mint egy macskanyelv). Addig ismételjük, amíg a massza elfogy. Megspricceljük kétszer vizes kézzel, és a 220 C-fokra előmelegített sütőben 5 percig, majd a hőt 200 ?C-fokra (gázsütő 3. fokozat) csökkentve még 15 percig sütjük. Legalább 10 percig nem szabad kinyitni a sütő ajtaját, mert tönkremegy a fánk. Amikor szép szalmaszínű és nagyon kemény a tészta, kivesszük, kihűtjük. A tetejüket levágjuk. A krémekhez a tojássárgáját, a liszttel, a cukorral habosra keverjük. Felengedjük a tejjel, és folyamatos keverés mellett keményre főzzük, amíg elválik a lábas aljától. A tűzről levéve két részre osztjuk a krémet, egyik felébe belekeverjük a porkávét, a másikba pedig a vaníliás cukrot. A 2-2 tojásfehérjéből kemény habot verünk, és lazán belekeverjük a krémekbe. A krémeket habzsákba szedjük, megöltjük a fánkokat, visszatesszük a tetejüket, porcukorral és reszelt csokoládéval megszórjuk.

Bundás rizsgombóc


Hozzávalók 4 személyre:

30 dkg rizs, 8 dkg porcukor, 2 tojás, 2 evőkanál zsemlemorzsa

A bundázáshoz:

10 dkg liszt, 2 tojás, 15 dkg zsemlemorzsa, olaj a sütéshez, lekvár a tálaláshoz


Előkészítés: A rizst megmossuk, leszűrjük, majd dupla mennyiségű vízben, csipet sóval, felforraljuk. Lassú tűzön, lefedve, kb. 20 perc alatt puhára pároljuk. Kihűtjük.
Elkészítés: A rizshez adjuk a tojást, a cukrot, és jól összekeverjük. Ha a massza túl híg lenne, zsemlemorzsát keverünk bele, hogy formázható legyen. Negyed óráig állni hagyjuk. A rizsmasszából vizes kézzel kb. 5 cm átmérőjű gombócokat formálunk, ezeket a lisztben, a tojásban és a zsemlemorzsában megforgatjuk, azaz bundázzuk. Bő olajat forrósítunk, majd 3-4 perc alatt szép arany barnára sütjük benne a gombócokat. Papírszalvétára szedjük, hogy a felesleges zsiradékot leitassuk róla. Ízlés szerinti lekvárral kínáljuk.

Piaci krumplis lángos



Hozzávalók: 50 dkg liszt, 25 dkg főtt, tört főtt burgonya, 1,5 dkg élesztő, 2 dl tej, cukor, só, olaj) A többször átszitált lisztet tedd meleg helyre, hogy meglangyosodjon. A tej felével, kevéske cukorral és egy kanálka liszttel futtasd fel

az élesztot. A héjában fott, hámozott, áttört burgonyát dolgozd el a liszttel, sóval, a felfuttatott élesztovel, s a maradék tejet is hozzáadva - sok levegot beledolgozva - dagaszd sima tésztává. Tedd egy kilisztezett edénybe (langyos helyre) , takard le, s hagyd megkelni. Ha két-háromszorosára nott, nyújtsd ujjnyi vastagra, s vágd egyforma (kb. féltenyérnyi) darabokra. Az olajos kézzel cipóvá formált adagokat hagyd még 10-20 percig kelni. Végül a lángosokat húzogasd laposra, s bo, forró olajban mindkét oldalukon süsd pirosra.



Felfuttatás Az élesztot, mielott a liszthez adnánk, rendszerint tejben felfuttatjuk. (Ehhez az elérheto legnyersebb tejet használjuk, mert a tartós, féltartós változatok, illetve a forralt tej sok kudarcot okozhatnak.) 1-1,5 dl langyos (nem forró!) tejben elkeverünk egy kávéskanálnyi cukrot, beleszitálunk egy kanál lisztet és - a leheto legkisebb darabokban - belemorzsoljuk az élesztot. Az edényt lefedjük és huzatmentes, langyos helyre tesszük. Az éleszto akkor "fut", ha a tej tetején megjelenik a barnás hab. Ilyenkor beleszitálunk még 2-3 evokanál lisztet és szétnyomjuk az esetleges élesztodarabokat, majd 5-10 perc újabb pihentetés után felhasználhatjuk a tésztához. (Ha az éleszto fél órán belül sem mozdul, akkor nem érdemes kísérletezni vele.)

A kelt tészta gondozása A megfuttatott élesztot elomelegített (legalább szobahomérsékletu, langyos) liszthez adjuk, s tejet, lisztet sem keverünk hidegen a tésztához. A kelt tészta általában utálja a hideget és a huzatot, azért amikor a simára kidolgozás után kelesztjük, mindig meleg (de nem forró!) helyre tesszük és lefedjük legalább egy konyharuhával. (Menet közben is ellenorizhetjük, hogy a tészta kel-e: ha a körmünkkel megkarcoljuk és a bemélyedés kis ido múlva eltunik, akkor jó úton vagyunk. Egyébként a lágy tészta gyorsabban, a kemény lassabban kel.) A kelesztésre kilisztezett, tágas edényt használunk, hiszen egy szokványos tészta 2-3 óra alatt eredeti térfogatának bo másfélszeresére is megno. Ha a kelesztett tésztát a sütés elott még megmunkáljuk (azaz daraboljuk, fonjuk, hajtogatjuk), akkor összeesik, ezért - immár végleges formájában - újra keleszteni kell, mielott a sütobe tesszük. (Ekkor még mindig érzékeny a huzatra, így a sütés elso idoszakában kerülendo a süto nyitogatása.)




Káposztás lángos



Hozzávalók:
40 dkg liszt, 3 dkg élesztő, 1 tojássárgája, 5 dkg vaj, 2 közepes nagyságú főtt burgonya, 50 dkg reszelt fehérkáposzta, 3 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál cukor, törött bors, só


Elkészítés:
A reszelt káposztát felhevített olajon megforgatjuk, sóval, törött borssal ízesítjük, és megpirítjuk. A végén beleteszünk 1 mokkáskanál cukrot, hogy a színe kicsit sötétebb legyen. Félretesszük, és elkészítjük a lángos tésztáját. A burgonyát héjában, enyhén sós vízben megfőzzük, és a héját leszedve krumplinyomón áttörjük. Az élesztőt fél deci tejben megfuttatjuk, és összedolgozzuk a liszttel, az áttört főtt burgonyával, a pirított káposztával, a tojás sárgájával, sóval, és annyi langyos tejjel, hogy közepes keménységű tésztát kapjunk. Cipót formálunk belőle, és kilisztezett tálba tesszük. A tetejét megszórjuk liszttel, és tiszta konyharuhával letakarva, langyos helyen 1 óra alatt a duplájára kelesztjük. Ezt követően lisztezett deszkán félujjnyi vékonyra kinyújtjuk, és tenyérnyi darabokat szaggatunk belőle. Széthúzzuk, hogy a tészta vékonyabbá váljon. Letakarva újabb 15 percig pihentetjük, majd bő, forró olajban szép pirosra sütjük. Papírtörlőre téve felitatjuk róla a felesleges olajat, és melegen fogyasztjuk. Teával kínálva finom vacsora.

190 kcal/lángos (10 lángos esetén)(789 kJ)


Kapros lángos

A kiszakított tésztát tenyerünkön szétnyomjuk, meghintjuk finomra vágott zöldkaporral, a tésztát egymásra hajtjuk, ezutan nyújtjuk vékonyra vizes kézzel, és azonnal sütjük.

Túrós lángos

A kapros lángoshoz hasonlóan a tészta közepébe diónyi kapros juhtúrót teszünk. Ezt kissé vastagabbra nyújtjuk.

Tojásos lángos

3-4 kemény tojást nagyon apróra összevagdalunk, és kevés vajjal, egy csomag vágott metélő hagymával meg pár kanálka tejföllel keverjük el. A tészta közepére diónyi halmot rakunk belőle, majd a tészta széleit ráhajtva, nyújtófával újra kinyújtjuk.

Sonkás lángos

Tejföllel kevert őrölt sonkával, vagy főtt füstölt tarjával töltjük meg a lángosokat.

Káposztás lángos

Zsiradékban káposztát pirítunk, akár a káposztás kockához, törött borssal erősen ízesítjük, és ezzel töltjük a lángosokat.